Alternativní text k logu
Přejít na: Obsah | Konec stránky

Vlastivědný kroužek a rok 2009

Už je to zase tady – Vánoce a hned na to Nový rok 2010. Nezbývá nežli konstatovat, co všechno se v tom roce 2009 stalo, co se nestalo a co se stát mělo a hlavně si přiznat, že jsme zase o rok moudřejší.

Náš kroužek uspořádal dva výlety – první v červnu, kdy jsme navštívili zámek na Mělníku, hrad Kokořín, hrad Housku a skončili jsme v čilé vesnici Kadlín, kde jsme si zopakovali, jaké práce a s jakým nářadím se na vesnici dělaly. Druhý výlet v říjnu byl v místech s mnoha jmény – jen jedno mělo jedno jméno, a to byly Roztoky, druhé místo mělo jména dvě, a to Levý Hradec a Žalov (jakpak mu asi říkali sv. Václav a jeho bába sv. Ludmila), třetí je mezi lokalitou Stodůlky a Řeporyje a jmenuje se skanzen Řepora, dříve Tuležim. Je to celá vesnice i s kostelíkem, vše vyvedeno ze dřeva a jsou tam nadšenci v dobovém oblečení a předvádějí, jak se žilo na vesnici v 11. století – my jsme se svorně shodli, že tak už bychom žít něchtěli – s "kýblem" pěkný kus ke studni, okna jsou jen díry, vynechané v trámech, v zimě se zakryly hadry („okna“ mají rozměry asi 50 x 50 cm), na podlaze ani žádné parkety ani prkna, jen udusaná hlína. Zřejmě je lepší bydlet dnes, i když dva dni nejede výtah.

Oba výlety byla hezké, štěstí jsme měli na Žalově, který měl po sezoně a žádný ze tří průvodců nebyl k mání. Po příjezdu ke kostelíku se paní Kulíšková zeptala nějaké paní s pejskem, zda neví, jak bychom se mohli do kostela dostat. A paní řekla, ať chvíli počkáme. že dá psa domů a že nám otevře. Nejen že otevřela, ale ještě nám podala moc pěkný výklad – ona totiž v současné době restauruje vnitřek kostela.

Další akce provedl kroužek ve spolupráci s kulturní komisí města Odolena Voda:

  1. V červnu to byla „muzejní noc“ v Hálkově domku (byla součástí celorepublikové akce).
  2. V listopadu v Závodním klubu Aero to bylo krásné a moc zajímavé povídání paní Machové, která je pilotkou a vedoucí akrobatického boxu 4 letadel Zlín (1 žena a 3 muži), neboli skupiny Red Bull. Vůbec se nám nechtělo věřit, že má dva dospělé syny kolem 30 let, o nichž říká, že to jsou hazardéři, protože lyžují na těch nejstrmějších stráních v Alpách. Mezi zajímavé zážitky (a že jich vykládala požehnaně) z jejího leteckého života uvedu jen malý příklad – v arabských emirátech ji např. nechtěli pustit na breefing (porada, co, kde a jak se bude létat), protože žena tam nemá co dělat, pomohl až zákrok některého prince.
  3. V prosinci tradiční vánoční posezení u Hálků spojené s vyprávěním paní PhDr. Oulíkové o Vánocích ve výtvarném umění.

Tolik o činnosti našeho kroužku. Rádi bychom ale apelovali na Vás, na čtenáře časopisu Odolen a vůbec na obyvatele Odoleny Vody, kteří máte rádi výlety, navštěvujete zajímavá místa v naší republice (a až bude po krizi a budou peníze, tak i místa za hranicemi Česka), přihlašte se mezi nás, radost z hezky prožitých dnů mezi více lidmi je větší, než bývá prožitá jen o samotě – to platí jak pro staré tak i pro mladé, dychtivé po životě. Budete mezi námi srdečně vítaní!

Ing. Vratislav Řezáč
kronikář kroužku


Vítejte v Odoleně Vodě